تعداد اخبار دریافت شده امروز: 337

ویسپی

معـرفـی، نقـد و بـررسـی اپلیکیشــن و بازی مــوبایل ios , android , windows

نقد و بررسی

ویسپی

ویسپی

موضوع :
قیمت : رایگان
  • رابط کاربری :
  • کاربرد :
  • قیمت :
امتیاز سایـت

توجه : آخرین ویرایش این نقد و بررسی مربوط به 1396/8/9 و نسخه 2.2.0.240 این اپلیکیشن میباشد!

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن ویسپی

مقدمه

این روزها با افزایش تعداد مخاطبان تلفن های هوشمند در جامعه شاهد تغییر سبک زندگی و ارتباطی بین مردم هستم و بازار مناسب و تشنه ایران فضای بسیار مناسبی برای رقابت بین شرکت های مختلف در زمینه آی تی شده است.

در دوران امپراطوری تلگرام بر بازار شبکه های پیام رسان ایران در سال های اخیر و بروز رسانی های متنوع و منظم این اپلیکیشن رقابت را برای اپلیکیشن های دیگر بسیار سخت کرده است و کاربران تلگرام را بعنوان مرجع و نقطه قیاص خود قرار می دهند.

اپلیکیشن ویسپی در این شرایط دشوار پا به عرصه بازار شبکه های اجتماعی و پیام رسان ایران گذاشت و با امکانات متوع خود توانسته مخاطبین مناسبی را در بین مخاطبان چند ده میلیونی گوشی های هوشمند پیدا کند.

با ما همراه باشید تا نگاهی به اپلیکیشن محبوب این روزهای بازار یعنی ویسپی داشته باشیم.

رابط کاربری:

وقتی که صحبت از عموم مخاطبان در میان باشد، ظاهر یک اپلیکیشن و رابط کاربری آن بسیار اهمیت پیدا میکند. برنامه فوق با نقاط قوتی همچون رنگبندی هماهنگ، آیکن های یکدست و گویا، فونت مناسب و چیدمان مرتب اجزای صفحه، قالب گرافیکی یکپارچه ای داشته و از لحاظ ظاهری در حد مطلوبی قرار دارد. البته باید گفت که چهره ویسپی از جذابیت های چندانی برخوردار نیست و بهتر بود که از رنگ های زنده تر نیز در محیط این اپلیکیشن اندرویدی استفاده شود تا بیشتر مورد پسند کاربران قرار بگیرد

رابط کاربری در اپلیکیشن ویسپی شاید از لحاظ تب بندی ها و جدا کردن پیام ها از مخاطبین و تماس های صوتی مناسب باشد اما تب بندی های پی در پی و وجود دکمه ای به عنوان لیست مخاطبین و همچنین دکمه شناوری که همین کار را انجام می دهد فضای کاری یا میز کار شلوغی را ایجاد کرده است.

کندی رابط کاربری و انتقال بین تب ها و بخش های مختلف اپ مناسب نبوده و از معضلات اصلی اپ خواهد بود.

اکثر برنامه های پیام رسان، استانداردهای مشابهی را پیاده سازی رابط کاربری رعایت میکنند تا مخاطبان تجربه یکسانی از کار کردن با آنها را داشته باشند. هرچند در ویسپی مشکل خاصی از لحاظ جابجایی بین قسمت های مختلف و استفاده از امکانات وجود ندارد اما انتظار میرفت تکنیک های اصولی تری برای خلق رابط کاربری آن به کار گرفته شود.

اما در همین رابط کاربری زمخت و نه چندان دلچسب، قابلیت های بسیار خوبی نهفته شده که مطمئنا تحمل این محیط را برایتان آسان می کند. برای پروفایلتان در ویسپی، به غیر از در نظر گرفتن اسم و عکس کاربری و تعیین وضعیت Last Seen (عمومی و خصوصی)، می توانید یک کالر آیدی ویدئویی بسازید؛ ویدئویی 6 ثانیه ای که برای استقبال از مخاطبینی که در زمان آنلاین نبودن با شما تماس می گیرند کاربرد دارد.

استفاده از فونت های نامناسب برای اپلیکیشن و رنگ بندی سیاه فونت ها و آیکن ها در منو کشویی اپ بسیار تو ذوق میزند و کاربری که با محیط هماهنگ تلگرام انس گرفته است را دلسرد می کند.

در مجموع رابط کاربری متوسط و در حد ضعیف این اپلیکیشن چنگی به دل نمی زند و بسیار باید تلاش بیشتری کند تا بتواند مخاطبان تلگرام را به خود جذب کند.

 

 

کاربرد:

اپلیکیشنی با قابلیت کار بر روی اندروید و آی او اس این روزها از محبوبیت بسیاری برخوردار خواهد بود که ویسپی این قابلیت را در خود دارد. البته برای افرادی که ادمین کانال هستند و روزانه مطالب فراوان و نمتنوعی را میخواهند منتشر کنند نسخه دسکتاپی از ملزومات شبکه پیام رسان خواهد بود که ویسپی هنوز این امکان را فراهم نکرده است و باز در قیاص با تلگرام نقطه ضعف بزرگی به شمار می آید.

با وجود اینکه همه ما اپلیکیشن های پیام رسان زیادی را امتحان کرده ایم اما باید قبول کنیم همه آنها ما را سیراب نکرده اند. اپلیکیشن ویسپی را میتوان ترکیبی از اپلیکیشن های پیام رسان و شبکه های اجتماعی دانست. به نوعی بسیاری از ویژگی های شاخص برنامه های بزرگ دنیا را در این اپلیکیشن خواهید دید. شاید در ابتدای استفاده از این برنامه کمی گیج شوید که کاملا طبیعیست زیرا به مرور زمان با جای جای آن آشنا شده و بدون مشکل از آن می توانید استفاده کنید.

از چیزی که به عنوان تفاوت این برنامه با دیگر برنامه ها می توان اشاره کرد تماس رایگان آن می باشد، با توجه به کیفیت مکالمات و عدم تاخیر در ارسال صدا، شما قطع به یقین شگفت زده خواهید شد! هر چند برای برخی تماس های خارج شبکه باید هزینه پرداخت کنید اما اگر دوستانتان در ویسپی باشند از داخل برنامه با کیفیت عالی تماس بگیرید و لذت ببرید. تجربه کاربر در این بخش به معنای واقعی باشکوه است زیرا کاربر این روزها، مخصوصا افرادی که در ایران هستند با تماس رایگان با کیفیت، بسیار راضی خواهند بود.

در اپلیکیش ویسپی وقتی یک پیام حالا از هر نوع که می خواهد باشد را ارسال نمایید دو تیک کنار آن نمایان می شود و به محض رسیدن به رنگ سبز در خواهند آمد. البته متاسفانه برای اینکه بفهمید طرف مقابل پیام را دیده یا نه چیزی وجود ندارد!!! یادمان نرود در ارسال عکس امکان ویژه ای وجود دارد که از قسمت Shred می توانید از آن استفاده کنید، بدین شکل که با انتخاب عکس طرف مقایل شما با نگه داشتن انگشتانش روی عکس می تواند برای ۱۰ ثانیه آن را ببیند و بعد از این مدت عکس مورد نظر ناپدید خواهد شد. هر چند این اتفاق چیز جدیدی نیست و بسیاری از برنامه ها این ویژگی را دارند اما نبود آن هم ضعف محسوب می شود زیرا با استفاده از این قابلیت کاربر احساس راحتی کرده و می تواند حریم خصوصی اش را بیشتر حفظ کند.

ارسال پیامک به هر شماره تلفنی در دنیا هم از دیگر قابلیت های خوب ویسپی است. اما به غیر از امکان احداث گروه های 200 نفره که بزرگترین محافل مجازی ویسپی اند، پیام رسان مورد بحث یک شبکه اجتماعی عمومی هم دارد که می توانید کانال هایش در شاخه های مختلف (هنر، سینما، سبک زندگی، خنده و سرگرمی و ...) را دنبال کنید؛ چیزی تقریبا مشابه اینستاگرام با قابلیت لایک کردن و نظرگذاری اما به طور یک طرفه و عدم امکان بارگذاری محتوا.

گنجاندن چنین بخشی در ویسپی هر چند که لزومی نداشته، اما گشت و گذار در آن خالی از لطف نیست و چیزهای جالبی می توان در آن پیدا کرد. رادیوهای اینترنتی کشورهای مختلف (از جمله ایران) هم در ویسپی حضور دارند که می توانند برای علاقه مندان به موزیک و اخبار و حتی فراگیری زبان های خارجی تا حدی مفید و مثمر ثمر باشند.

در ویسپی می توانید دوستان فیسبوکی تان را پیدا کنید، افراد را با نام کاربری جستجو کرده و حتی بر حسب موقعیت جغرافیایی بیابید. در بخش Search By Location اعضای ویسپی که در نزدیکی موقعیت جغرافیایی تان هستند به نمایش در می آیند که می توانید به آنها درخواست دوستی فرستاده و گفتگویتان را آغاز کنید.

ویسپی ضمنا به طور کامل از زبان فارسی هم پشتیبانی می کند، و در تنظیمات اپ می توانید نوشته های انگلیسی محیط اپ را تماما به زبان مادری مان تغییر دهید.

کمی از مشکلات ویسپی بگوییم. این اپ به غیر از رابط کاربری گمراه کننده ای که دارد، فضای رم زیادی هم اشغال می کند. به عنوان مثال حجم فایل نصب اپ در نسخه اندروید حدودا 50 مگابایت است، پس از نصب به صد مگابایت می رسد و هنگام فعال بودن در پس زمینه چیزی در حدود 200 مگابایت از رم را به خود اختصاص می دهد که همین می تواند عامل افزایش مصرف باتری و کندی سیستم عامل شود.

انواع صورتک ها و استیکر ها، ارسال فایل های ویدیویی و صوتی، نمایش مکان شخص پیام دهنده، ارسال صدا و تصویر، مواردی هستند که در دیگر اپلیکیشن های پیام رسان نیز تجربه کار با آنها را داشته اید اما برنامه فوق امکانات جالب تری هم در اختیار شما قرار میدهد. برای مثال میتوانیم به انواع استیکرهای متحرک و صدادار، ارسال موزیک و کلیپ های تصویری موجود در مخزن ابری و امکان ویرایش عکس قبل از فرستادن برای گیرنده اشاره کنیم که ابزارهای مربوط به این قابلیت بسیار متنوع میباشد. با توجه به اینکه نام بردن همه ابزارهای ویرایشی در حوصله این مطلب نمیگنجد، آشنایی با آنها را به شما میسپاریم.

صفحه پروفایل مربوط به هر کابر، فروشگاه استیکرها و تنظیماتی از قبیل تعیین روش های یافتن دوستان، کیفیت ویدیوهای ارسالی پس از فشرده سازی، دریافت اعلان، حالت ویبره، امکان مخفی نمودن آخرین بازدید و انتخاب زبان که فارسی هم در میان آنها وجود دارد، از آخرین موارد مهم و قابل ذکر در ویسپی هستند. باید گفت که این اپلیکیشن علاوه بر امکانات لازم جهت انجام وظیفه پیام رسانی، قابلیت های اضافه تری نیز دارد که کارایی آن را افزایش داده است. البته در تست های به عمل آمده، نواقص کوچکی هم دیده شد که امیدواریم در نسخه های بعدی برطرف گردد.

 

ویسپی
  • ویسپی
  • تولید کننده : Wispi
  • آخرین نسخه بررسی شده : 2.2.0.240
  • سیستم عامل : اندروید
  • حجم : 53 مگابایت
  • پیکوگراف
  • خام
دیگران چه می خوانند