نورعلی تابنده کیست؟/ دليل اصلي تجمع گنابادی ها چه بود؟
بازداشت دراویش گنابادی و روند تجمعات و اعتراضات آنها از سال های ابتدايی رياست جمهوری احمدی نژاد قوت گرفته است.


نورعلی تابنده (ملقب به مجذوب علیشاه)  متولد سال 1306 هجری شمسی در گناباد و قطب سلسله نعمت‌اللهی سلطانعلیشاهی گنابادی است. این سلسله یکی از سلسله‌های صوفی شیعه است. سلسله نعمت‌اللهی سلطان علیشاهی گنابادی در عصر حاضر از معروفترین سلسله‌های تصوف است .
نورعلی تابنده تحصیلات ابتدایی خویش را در گناباد فراگرفت و سپس راهی دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد و در سال 1327 لیسانس حقوق غذایی خود را دریافت و  در وزرات امور خارجه مشغول به کار شد . در این زمان  به  دعوت پدرش در سال 1331 قدم در راه تصوف گذاشت و سپس برای ادامه تحصیل به اروپا رفت. و در سال ۱۳۳۶ به درجه دکتری حقوق از دانشگاه پاریس رسید.
پس از بازگشت از پاریس در مشاغل مختلف غذایی و تدریس مشغول شد، پس از انقلاب هم مدت کوتاهی در دولت مهدی بازرگان به سمت معاونت وزارت ارشاد و معاون وزیر دادگستری منصوب شد و به عضویت هیئت امناء و مدیریت سازمان حج و زیارت درآمد. او سپس در سال 1359 به درخواست خودش بازنشسته شد.

پس از درگذشت پدرش در سال 1375 به مقام جانشینی او با لقب طریقتی «مجذوب علیشاه» رسید. 

کلمه نعمت‌اللهی از نام شاه نعمت‌الله ولی ، عارف کرمانی گرفته شده است و بسیاری او را  بنیان گذار طریقتی جدید در تصوف میدانند که سایر طریقت‌ها را نیز تحت تأثیر خود قرار داد. 
جد نورعلی تابنده  ملا سلطان‌محمد گنابادی (سلطان علیشاه) قطب وقت سلسله نعمت‌اللهی سلطان علیشاهی گنابادی بود و به سبب گسترش بسیار زیاد سلسله نعمت الهی در آن زمان این سلسله بعد از او به نام «نعمت‌اللهی سلطان علیشاهی گنابادی» مشهور شد. 
در کتاب 8 جلدی فرهنگ نوربخش اثر دکتر جواد نوربخش که پیر سلسله ی نعمت‌اللهی بود میتوان خصوصیات این سلسله را اینطور برشمرد:
 
•  عزلت را نمی‌پسندند و خلوت در انجمن را بر آن ترجیح می‌دهند.
•  سخت مخالف استعمال حشیش و اعتیادات از این نوع اند.
•  درویشان نعمت‌اللهی باید به کاری مشغول باشند و بیکاری در این طریق نهی است.
•  لباس مخصوصی را انتخاب نکرده‌اند.
•  انسان‌ها را از هر مذهب و ملت که باشند دوست دارند و احترام می‌گذارند و در زندگی روش ایشان شفقت به خلق‌الله است.
•  طرفدار صلح و برابری و برادری هستند.


بازداشت دراویش گنابادی و روند تجمعات( تجمع گنابادی ها ) و اعتراضات آنها از سال های ابتدایی ریاست جمهوری احمدی نژاد قوت گرفته و پس از تخریب حسینیه‌های دروایش در قم، بروجرد و مقبره درویش ناصر علی (اسدالله ایزدگشسب) در سال 87 تعدادی از این دراویش در مقابل مجلس تجمع کردند که منجر به نامگذاری آن روز به عنوان روز درویش توسط تابنده شد.
در بهمن ماه امسال نیز در پی خبری مبنی بر دستگیری نورعلی تابنده و وجود ایست بازرسی در منطقه تعدادی از دراویش گنابادی از روز چهاردهم بهمن برای جلوگیری از ورود نیروهای امنیتی و پلیس به نورعلی تابنده تجمع کردند. این تجمع منجر به درگیری هایی میان پلیس و این دراویش شد که با افزایش تعداد دراویش و تنش های بسیار نهایتا پلیس با آنها وارد گفتگو شد.
نتیجه این گفتگو پیامی از طرف تابنده به هوادارانش برای حفظ آرامش و ترک کردن محل و همچنین تعهد شفاهی مقامات مبنی بر نکذیب هیچ گونه ادعایی برای بازداشت دراویش نهایتا آرامش را برای منطقه فراهم آورد.
اما در پی بازداشت نعمت‌الله ریاحی، از دراویش گنابادی ساکن شهرکرد و حمله نیروهای امنیتی به معترضان دستگیری وی، بار دیگر در روز سی بهمن ماه، درگیری شدیدی میان دراویش گنابادی و پلیس در گلستان هفتم پاسداران شکل گرفت که این درگیری با زیرگرفته شدن سه تن از ماموران نیروی انتظامی توسط یک اتوبوس همراه بود.
البته دراویش دخالت در این حادثه را رد کردند و نورعلی تابنده طی بیانیه ای از مریدانش خواست تا به تهران نیایند و خبر سلامتی خود را تایید کرد.
گزارش از مهسا زحمتكش