کدام کارخانه های مطرح ایران در سال‌های گذشته تعطیل شدند(تعطیلی کارخانه)؟ +لیست
در سال های گذشته با دلایل نامعلومی کارخانه های بزرگ و مطرح کشور از صف تولید خارج و به کارخانه تعطیل شده پیوستند؛ تعطیل شدنی که خود به خود باعث بیکار شدن هزاران کارگر کشورمان شد.


در سال های گذشته با دلایل نامعلومی کارخانه های بزرگ و مطرح کشور از صف تولید خارج و به کارخانه تعطیل شده پیوستند؛ تعطیل شدنی که خود به خود باعث بیکار شدن هزاران کارگر کشورمان شد.
با نگاهی به اوضاع اقتصادی این روزهای کشور و همچنین اظهار نظرهای متفاوت کارشناسان می توان دلایل تعطیلی را از  توجه نکردن و نادیده گرفتن تولید و توان داخلی تا واردات بی رویه و  قاچاق کالا دانست.

در ادامه به کارخانه های مطرحی که در سال های اخیر تعطیل شده اند و یا با حداقل ظرفیت خود کار می کنند خواهیم پرداخت

کارخانه قند ورامین
کارخانه قند ورامین یکی از معتبرترین واحدهای تولیدکننده قند کشور است. نداشتن توجیه اقتصادی و بحران در منابع مالی در سال گذشته به طور کامل تعطیل اعلام شده است. بنا بر ادعای کارگران، طی چند سال گذشته کارخانه قند ورامین به دلیل کمبود نقدینگی توان پرداخت به موقع حقوق آنان و سایر هزینه‌های جانبی را نداشته و همین مسئله باعث ایجاد وقفه در پرداخت مطالبات آنها شده بود.
کارخانه های کاشی و سرامیک
از اواخر سال ۹۴ به دلیل عدم کشش بازارها تعدادی از شرکت‌های کاشی و سرامیک در سراسر کشور تعطیل شد و تعداد زیادی نیز با نیمی از توان خود به فعالیت ادامه می‌دهند که متاسفانه این روند همچنان هم ادامه دارد. به طور مثال کاشی نیلو با ۴۲ سال سابقه امروزه درگیر بحران مالی است و ۴۵۰ کارگر این کارخانه از کار بیکار شده اند. عدم توجه بانک‌های عامل به بخشنامه‌های دولت و بانک مرکزی در ارتباط با ارائه تسهیلات به تولید کنندگان یکی از مشکلات پیش روی تولیدکنندگان این صنعت مهم کشور است. سامان کاشی بروجرد نیز  امروزه دیگری تولیدی ندرد و کارگران به جز ۱۸ نفر همگی اخراج شده‌اند.
داروگر
شرکت داروگر با عنوان شرکت سهامی عام کف با داشتن قدمت ۹۰ ساله در تولید انواع صابون، شامپو و سایر مواد شوینده به دلایلی نا مشخص در سال گذشته تعطیل شد . این تعطیلی ابتدا با اعطای مرخصی اجباری به کارگران تا اطلاع ثانوی شروع شدو کارگران این شرکت در سال جاری با درهای بسته این کارخانه مواجه شده اندبنا به گفته مسئولان این شرکت کاهش نقدینگی در طول این سال‌ها و افزایش بدهی شرکت به سیستم بانکی دلیل اصلی این تعطیلی است و اما هر بار که فعالان حوزه شوینده وضعیت وخیم این کارخانه را به وزارت صنعت بیان کردند، هشدارها شنیده نشده و گشایشی ایجاد نشده است.
کارخانه‌های نساجی
کارخانه های نساجی در دوسال گدشته حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد پرسنل خود را به دلایل مختلف از جمله افزایش رکود، واردات محصولات نساجی خارجی و به ویژه چینی ،تبعات اجرای نادرست قانون مالیات بر ارزش افزوده و ... از دست داده‌اند. ابتدا مدیران این واحدهای صنعتی حاضر بودند به هر قیمتی کارخانه خود را حفظ کنند اما با اصلاحیه جدید قانون مالیات های مستقیم و جریمه سنگین آن یعنی محکومیت زندان، مدیران واحدهای نساجی، عطای تولید را به لقای آن می بخشند. به طور مثال کارخانه چیت ری که روزگاری زنده و پویا مایه غرور خود اتکایی صنعت نساجی کشور محسوب می شد، امروزه دیگر نفس نمیکشد.

ایران چوب
شرکت ایران چوب تولید کننده انواع تخته های چوبی در شهر صنعتی البرزقزوین بود که تعطیل شد. این شرکت با اخراج 60 نفر از کارگران خود به طور کامل تعطیل شده است.
ارج
کارخانه ارج در سال ۱۳۱۶ در یک کارگاه کوچک واقع در خیابان سی متری تهران به اتفاق ۸ کارگر ساده فعالیت خود را آغاز کرد و اولین کارخانه تولید لوزام خانگی کشور شد. دلیل اصلی تعطیلی این کارخانه به روز نشدن ماشین آلات و انتصاب مدیران دولتی در این کارخانه باعث شد تا نتواند از پتانسیل خود برای تولید محصولات روز استفاده کند به نحوی که در چند سال اخیر تصمیم به فروش این کارخانه گرفته شود. حتی در یک سال گذشته بخشی از این کارخانه در اختیار ایران خودرو قرار گرفت تا به عنوان پارکینگ خودرو از آن استفاده کند.
کارخانه پارس کروم خزر
این کارخانه  تنها کارخانه تولید چرم خاورمیانه است که کیفیت آن با محصولات آلمانی برابری می‌کند و به‌دلیل فروش نرفتن محصول تولیدی شرکت کارخانه تعطیل شده است. امروزه با واردات محصولات ارزان و بی‌کیفیت و با تعرفه بسیار کم به کشور باعث فروش نرفتن محصول کارخانه و ورشکستگی آن روبرو هستیم.
تعطیلی کارخانه تولید میلگرد و آهن‌آلات داخلی
به دلیل واردات بی‌رویه این محصول، در سالهای گذشته 15 کارخانه تولید میلگرد و آهن‌آلات تعطیل شده و کارگران آن همگی اخراج شده‌اند.
روغن نباتی قو و جهان
کارخانه روغن نباتی «قو» که دارای 50سال سابقه است به دلایل مختلف از جمله رکود اقتصادی و بی‌پولی تعطیل شده است.
ایستک
شرکت تولیدی و صنعتی خورشید زریوار که تولید کننده ماء الشعیر گازدار بدون الکل است در سال ۸۵ به همت گروه سرمایه گذاری ایستک در سنندج احداث شد ولی هم اکنون تعطیل شده است.