شارژ کردن گوشی از شب تا صبح چه خطراتی را در پی دارد!؟
آیا می توانیم در طول شب گوشی خود را در شارژ قرار دهیم؟ در واقع این معضلی است که از همان نسل های ابتدایی تلفن همراه مورد سوال خیلی ها بوده است. ما در طول روز از گوشی هایمان تا جایی که باتری آن

اگر گوشی خود را شب تا صبح به شارژ بزنید، چه اتفاقی برای آن می‌افتد؟!

به گزارش اول خبر؛ در طول شب، بدن شما خود را برای شروع یک روز طولانی و پرکار آماده می‌کند. پس چرا به باتری اسمارتفون‌های خود این امکان را ندهیم؟ در این صورت، هنگامی که شما در خواب هستید، سلول‌های باتری گوشی شما برای مدت دو ساعت (یا کمی کمتر یا بیشتر) بصورت کامل شارژ می‌شوند.

در طی باقی ساعات شب تا هنگام صبح که از خواب بیدار شوید و گوشی را از برق بکشید، نرم‌افزار اسمارت‌فون بصورت خودکار روند شارژ شدن باتری را متوقف خواهد کرد. این امر باعث می‌شود که باتری گوشی بیش از حد داغ نشود، ولی مانع تولید گرما توسط خود باتری نخواهد شد.

اگر گوشی خود را در هنگام شارژ شدن در طول شب، زیر بالش یا پتو بگذارید یا آن را درون یک جعبه قرار دهید، باتری اسمارتفون شما به میزان حداکثر توان واقعی خود، شارژ نمی‌شود. به عنوان مثال اگر گوشی شما به مدت یک سال در دمای ۶۰ درجه سانتیگراد باشد، هنگامی که گوشی را ۱۰۰ درصد شارژ می‌کنید، تنها ۶۵ درصد از ظرفیت باتری قابل بازیابی و استفاده برای اسمارتفون خواهد بوداگر این دما به ۶۰ درجه سانتیگراد افزایش یابد، باتری گوشی شما ۴۰ درصد از ظرفیت خود را از دست خواهد داد.

تجربه نشان می‌دهد که اگر همیشه شارژ گوشی خود را بین ۴۰ تا ۸۰ درصد نگه دارید، بیشترین طول عمر را برای باتری اسمارت‌فون خواهید داشت. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که اسمارت‌فون‌تان را یکی دو ساعت پیش از خواب شارژ کنید تا مجبور نباشید کل شب آن را به برق بزنید. به هر حال، اگر بنا به هر دلیلی مجبور شدید که گوشی خود را شب تا صبح به شارژ بزنید، مطمئن شوید که هیچ چیزی روی آن قرار نگرفته است که باعث داغ شدن گوشی و در نتیجه باتری گردد.

 

بهترین راه برای شارژ کردن باتری چه راهی است؟
بهترین حالت برای باتری های لیتیوم یونی این است که شارژ آن ها را بین 50 تا 80 درصد شارژ نگه دارید، این کار به یون های شارژ شده اجازه می دهد تا  به کار بیافتند و طول عمر باتری شما را حفظ کنند. شارژ کردن دستگاه به مدت کوتاه ولی در چند نوبت در روز به یون های باتری انرژی کافی می دهد تا به فعالیت خود ادامه دهند. 
بنابراین در شارژ قرار دادن مکرر به جای یک بار شارژ روزانه برای باتری شما مفید تر است. البته این کار همیشه راحت نیست، اما راه بهینه و مطلوب برای شارژ گوشی هوشمند شماست، اگر می خواهید باتری با حداکثر طول عمر ممکن را داشته باشید.
 
از چه چیزی پرهیز کنیم؟
بنابر توضیحات Shane، مهم ترین رفتار با باتری در مورد چرخه شارژ است. چرخه شارژ در واقع هنگاهی اتفاق می افتد که شارژ باتری شما از صفر یا نزدیک به صفر، کامل می شود. هر باتری قبل از تمام شدن عمر خود تعداد محدودی چرخه شارژ دارد. باتری شما ممکن است تعداد زیادی و حتی بیشتر، چرخه شارژ را تجربه کرده باشد اما در نهایت عملکرد باتری به شکل قابل توجهی افت می کند. و هنگامی که افت عملکرد اتفاق می افتد شما متوجه خواهید شد که زمان زیادی به پایان عمر باتری شما باقی نمانده است. بنابراین سعی کنید تا جایی که امکان دارد از شارژ 0 تا 100 درصد جلوگیری کنید تا یک باتری با طول عمر بیشتر داشته باشید.
 
در نتیجه میتوان موارد زیر را هنگام شارژ گوشی رعایت کرد
شما می توانید باتری خود را در طول شب در شارژ قرار دهید. برای گرفتن بهترین نتیجه از شارژ باتری گوشی هوشمند خود این مواردی است که باید به خاطر داشته باشید:
1- همیشه از شارژرها و کابل های شرکت های اصلی گوشی خود استفاده کنید و اگر به دنبال جایگزین هستید، لوازم جانبی شرکت های معتبر را انتخاب کنید.
2- اجازه ندهید دمای تلفن همراه شما بالا برود، هنگام شارژ در طول شب تلفن خود را از قاب خارج کنید.
3- برای داشتن باتری با طول عمر طولانی سعی کنید شارژ آن را بین 50 تا 80 درصد نگه دارید.
4- از خالی شدن کامل شارژ باتری خود جلوگیری کنید و آن را زیاد از 0 درصد تا 100 درصد شارژ نکنید.