چهارشنبه‌سوری؛ سنتی انحرافی یا فرصتی برای شادی؟ / شما نظر بدهید
چهارشنبه سوری سنتی قدیمی است که در سال‌های اخیر دچار انحرافاتی رفتاری شده است. نظر شما درباره دلایل دوری از فرهنگ سنتی ایران در روزهای پایانی سال چیست؟

سنت پریدن از آتش و گفتن زردی من از تو، سرخی تو از من یا دورهمی‌های فامیلی برای افزایش همبستگی اقوام و خانواده‌ها در روزهای پایانی سال، حالا جای خودش را داده است به ترقه و سروصداهایی که بخش عمده‌ای از جامعه را دچار نگرانی کرده است.

برخی می‌گویند، دلیل این شادی‌های انحرافی و مشکلات رفتاری، بسته بودن فضای جامعه است. شاید اگر اجازه داده می‌شد که جوان‌ها به‌طور معقول جشن و شادی‌های خود را برگزار کنند، کار به اینجا نمی‌کشید که یک سنت قدیمی تبدیل بشود به شبی سخت برای جامعه و نیروی انتظامی.

آداب چهارشنبه سوری:

جشن‌ برافروختن آتش و پرش از روی آتش
قاشق‌زنی
آجیل مشکل‌گشای
فالگوش
شکاندن کوزه
آتش‌بازی ترقه فشفشه

چهارشنبه‌سوری که با نام‌های چهارشنبه آخر سال و شب چهارشنبه سرخ نیز شناخته می‌شود یکی از جشن‌های ایرانی است که در شب آخرین چهارشنبهٔ سال (سه‌شنبه شب) برگزار میشود

واژهٔ «چهارشنبه‌سوری» از دو واژهٔ چهارشنبه — نام یکی از روزهای هفته — و سور به معنای عیش و عشرت ساخته شده است.

طبق آیین باستان در این روز آتش بزرگی بر افروخته می‌شود که تا صبح زود و برآمدن خورشید روشن نگه داشته می‌شود که این آتش معمولاً در بعدازظهر زمانی که مردم آتش روشن می‌کنند و از روی آن می‌پرند آغاز می‌شود و در زمان پریدن می‌خوانند:
زردی من از تو
سرخی تو از من

فال‌گوشی و گره‌گشایی

یکی از رسم‌های چهارشنبه‌سوری است که در آن دختران جوان نیت می‌کنند، پشت دیواری می‌ایستند و به سخن رهگذران گوش فرا می‌دهند و سپس با تفسیر این سخنان پاسخ نیت خود را می‌گیرند.

قاشق‌زنی

در این رسم دختران و پسران جوان، چادری بر سر و روی خود می‌کشند تا شناخته نشوند و به در خانهٔ دوستان و همسایگان خود می‌روند. صاحبخانه از صدای قاشق‌هایی که به کاسه‌ها می‌خورد به در خانه آمده و به کاسه‌های آنان آجیل چهارشنبه‌سوری، شیرینی، شکلات، نقل و پول می‌ریزد.

آجیل مشکل‌گشا

پس از پایان آتش‌افروزی، اهل خانه و خویشاوندان گرد هم می‌آمدند و آخرین دانه‌های نباتی مانند: تخم هندوانه، تخم کدو، پسته، فندق، بادام، نخود، تخم خربزه، گندم و شاهدانه را که از ذخیره زمستان باقی‌مانده بود، روی آتش مقدس بو داده و با نمک تبرک می‌کردند و می خوردند

 

درباره اینکه چطور می‌شود به سنت‌های کهن ایرانی بازگشت و این مسیر اشتباه را اصلاح کرد، حرف‌های زیادی زده شده است. نظر شما درباره راهکارهای بازگشت به شادی‌های واقعی و دوری از رفتارهایی که نتیجه‌ای جز پشیمانی ندارد، چیست؟

در ادامه این مطلب کامنت بگذارید و نظر و تجربه خود را درباره چهارشنبه سوری به بحث بگذارید.