گزارش ميداني اول خبر از وضعيت بازار كفش ايراني؛ از كفش دوزاني كه دستفروشي مي كنند تا عدم حمايت اتاق اصناف از توليدات داخلی
این روزها وضعیت بازار کفش ایرانی حال و هوای خوبی ندارد و کسبه این صنف از تعطیلی شدید تولیدات داخلی خبر می دهند.

به گزارش اول خبر، بازار کفش در ایران همواره مورد استقابل مصرف کننده داخلی و حارجی بوده است بطوریکه کفشی مثل تبریز در سطح جهانی مورد توجه ملل گوناگون قرار گرفته بود؛ هر چند در سال های اخیر بنا به دلایلی این صنف از این رو و برای کسب اطلاعات بیشتر سری به بازار کفش دوزان و کفش فروشان در تهران زدیم تا بیشتر از پیش با مشکلات آنها آگاه شویم. در ادامه صحبت های فروشندگان و تولید کنندگان این صنف را می خوانید:

کفش دوزانی که دستفروشی می کنند

یکی از فروشنگان کفش در راسته فردوسی با اشاره به وضعیت بازار کفش در سال جاری اظهار داشت: در سال 96 بیشترین کاهش مربوط به فروش کفش های داخلی بود و این اصلی ترین دلیل برای بیکاری کارگرانم تلقی می شود؛ در حال حاضر همکارانمان که در سال های اخیر از این صنف بنا به ضعف بازار خارج شدند، مشغول دست فروشی هستند. کسانی که تا دیروز جزء دوزندگان کفش در کشور بودند امروزه مشغول دست فروشی هستند.

وی در ادامه گفت: مهمترین دلیل کسادی این روزهای بازار کفش برپایی نمایشگاه بهاره است که توسط اتحادیه برگزار شد. همین امر باعث شده خیابانی که در سالهای پیش مملو از خریدار بود امروزه و در روزهای آخر سال خلوت تر از روزهای تعطیل باشد.

فروش کفش های تولیدات داخلی با نام برندهای خارجی

یکی دیگر از فروشنده ها با اشاره به مغازه هایی در همان راسته گفت: مغازه هایی در همین راسته وجود دارند که کفش های تولید داخلی را با نام برندهای خارجی به فروش میرسانند و اتاق اصناف با تبلیغ این برندها در مجله های اتاق اصناف، از آنها نیز حمایت میکند.

این فروشنده در ادامه گفت: افرادی از اتاق اصناف کشور گاهی برای پلمپ کردن مغازه هایم به ما سری میزنند،در صورتی که با مغازه هایی که کفش های تولید داخلی را با نام برندهای خارجی میفروشند هیچ کاری ندارند.

عدم حمایت اتاق اصناف از بهبود بازار کفش داخلی

یکی دیگر از تولید کنندگان این صنف گفت: ورود بی رویه کفش های خارجی بی کیفیت آن هم با قیمت ارزان باعث شده تا تولید کنندگان کفش به طور کامل فلج شوند؛ از طرفی ما برای تولید چرم، صنعتی نداریم، واردات این چرم هم دست چند نفر خاصی است و ما تولیدکنندگان برای تهیه چرم با مشکلات شدیدی روبرو هستیم.

وی با اشاره به افزایش قیمت کفش های داخلی افزود: پوست گاو یا گوسفند از ایران خارج شده و در کشورهایی مانند ترکیه دباغی می شود سپس با قیمتی بیشتر وارد کشور شده و به ما فروخته می شود؛ حال چون این چرم ها با دلار خریداری می شوند و دلار هم مخصوصا در ماه های گذشته با افزایش قیمت روبرو بوده، دلیل دیگری برای افزایش قیمت کفش های تولید شده در داخل کشور است.

این تولید کننده کفش گفت: تعداد زیادی از کسبه و تولید کنندگان از نحوه عملکرد اتاق اصناف کشور و اتحادیه کفش دوزان بسیار ناراضی هستند، چرا که برای بهبود وضعیت بازار کفش هیچ کار مناسبی انجام نمی دهند و بلعکس با برپایی نمایشگاهی مثل بهاره بیش از پیش به کسادی بازار کفش دامن می زنند.

 هزینه های سرسام آور کسبه

کسبه دیگری با بیان هزینه های سنگین تمام شده برای تولیدات داخلی افزود: در سال 96 هزینه ی تولید کفش با عواملی چون افزایش مالیات، گران شدن اجاره مغازه ها،بالا رفتن قیمت دلار و چرم و بسیاری از مسائل دیگر به شدت افزایش پیدا کرد.

وی ادامه داد: با کاهش قدرت خرید، مردم به سوی اجناس خارجی بی کیفت و ارزان قیمت رو آورده اند و به همین دلیل ما برای اینکه بتوانیم محصولات خود را به فروش برسانیم مجبور به کاهش سود می شویم و با قیمت ارزانتری تولیدات را به فروش می رسانیم. با کاهش قیمت دیگر توان پرداخت هزینه های سنگین را نداریم و این خود آغازی برای تعطیلی تولیداتمان است.

نصب پوستر تنها حمایت اتاق اصناف کشور و اتحادیه کفش دوزان

فروشنده‌ی دیگری درباره حمایت اتاق اصناف گفت: پوستری در یکی از ستون های جلوی مغازه نصب شده است، به عنوان تنها حمایت اتاق اصناف کشور و اتحادیه کفش دوزان از تولید کنندگان داخلی کفش بوده است؛ نکته جالب اینجاست که حتی رنگ پرچم ایران را در این پوستر اشتباه و جابه جا چاپ کرده اند.

 این فروشنده در ادامه افزود: این پوستر گویا افتخاری برای اتاق اصناف است که در این مغازه کفش های تولید داخل به فروش می رسد. در حالی که تبلیغات انجام شده برای نمایشگاه بهاره که خود دلیلی برای تعطیلی تولید کنندگان داخلی کفش است، صدهاهزار برابر این موضوع است.

 

پای صحبت های کفش دوزان که بنشینیم هزاران درد ناگفته دارند و ما فقط توانستیم بخشی از درد این ها، که شاید به مثال سوزنی در کاه هم نباشد، اشاره کنیم. با همه این تفاسیر و صحبت های انجام شده دلیل تعطیلی این صنف مشخص می شود؛ حال باید منتظر حرکت مثمر ثمر از سمت اتاق اصناف و اتحادیه کفش دوزان باشیم. البته ناگفته نماند تبلیغ برخی از کفش هایی که با برند ایتالیایی در کشور تولید می شود، جفای بزرگی برای این صنعت محسوب می شود.

امید است مسئولان کشور به غیر از حرف در عمل نیز حمایت های خود از تولیدات داخلی را که این روزها صحبت اصلی مقام معظم رهبری است را نشان دهند.

 

گزارش از شاهين قادري

انتهاي پيام