درياچه هاى عجيب دنيا كه شما را شگفت زده مى كند
بر اثر فرآیندهای زمین شناسی دریاچه‌ها و رودخانه‌های زیر‌زمینی در اقصی نقاط دنیا به وجود آمده اند.

 یکی از این فرآیندها، پدیده کارست (Karst) است. کارست پدیده‌ای در پوسته زمین است که بر اثر خوردگی و انحلال، سنگ های طبیعی به صورت اشکال مختلف مثل حفره‌ها و غارها پدید می آیند. با ورود آبراه‌ها و دریاچه‌های زیر‌زمینی به این حفره ها پدیده‌های طبیعی شگفت انگیزی در طبیعت به وجود می آید که با کمی نور پردازی رنگی و انعکاس این رنگ‌ها از سطح آب، مناطقی رویایی ایجاد می شود. در این مطلب شما را با چند نمونه از  دریاچه‌ها، غارها و رودخانه‌های زیر‌زمینی شگفت‌انگیز دنیا آشنا می کنیم.

 

رودخانه‌ی زیرزمینی Puerto Princesa فیلیپین

این رودخانه در پارک ملی پالاوان (Palawan) و در غاری دیدنی با آبشارهای زیرزمینی کوچک به طول ۲۴ کیلومتر که در نهایت به دریا می‌رسد، جریان دارد. در حال حاضر رودخانه‌ی زیرزمینی Puerto Princesa به عنوان یکی از عجایب هفتگانه‌ی جدید جهان شناخته می‌شود.

غار Reed Flute - چین

این غار در شهر Guilin چین قرار دارد و علت نام گذاری آن نی‌هایی است که در ورودی غار رشد می‌کنند و از آنها برای ساخت فلوت استفاده می‌شود. قدمت غار به ۱۸۰ میلیون سال می‌رسد و به کاخ هنرهای طبیعی نیز شهرت دارد. از این غار در زمان جنگ بین چین و ژاپن به عنوان پناهگاهی برای سربازان استفاده می کردند.

استخر طبیعی همیلتون (Hamilton) - آمریکا

بر اثر یک فرسایش گسترده در هزاران سال پیش، طاق یک رودخانه‌ی زیر‌زمینی در آستین تگزاس فرو ریخت و این برکه‌ی دنج و آرام را آشکار کرد. این منطقه ی حفاظت شده‌ دارای آبی آرام  و زیستگاه مناسبی برای سروهای تالاب، سرخس‌ها و گل‌های وحشی است که به مکانی جذاب برای گردشگران در فصل تابستان تبدیل شده است.

غار ملیسانی (Melissani) یونان

غار ۱۰۰ متری ملیسانی در سواحل شرقی جزیره‌ی سفالونیا یا کفالینیا، قرار دارد. دریاچه‌ای با آب شور و به رنگ یشمی در یک سوم طول این غار کشیده شده‌است. این غار در سال ۱۹۵۱ کشف شد و  طبق عقاید اساطیری متعلق به نیمف‌ها یا الهه‌های کوچک طبیعت (Nymph) است و نام آن از نام یکی از این نیمف‌ها یعنی Melissanthi گرفته شده است.

حفره‌های زیر‌زمینی کارلزبد (Carlsbad) آمریکا

در پارک ملی Carlsbad Caverns ، غار وسیعی وجود دارد که از  از اتاق‌ها، راهروهای سنگی و دریاچه‌هایی تشکیل شده است. این دریاچه ها به دلیل داشتن آب سبز رنگ به دریاچه های سبز معروف است. این جاذبه دیدنی هنرهای طبیعی سنگ های آهکی را گرد آورده‌ است.

غارهای عمودی Dzitnup و Ik Kil مکزیک

این غارها منبع تامین آب برای تمدن قوم مایا بوده‌است و آنها برای انجام اعمال مذهبی خود از آن استفاده می کردند. پدیده‌ی کارست موجب پیدایش هزاران غار عمودی یا گودال‌های آب زیر‌زمینی در شبه جزیره‌ی یوکاتان در جنوب شرقی مکزیک شده است. این غارها به دلیل داشتن آبی آرام و درخشان، غارسنگ‌های زیبا و محیطی دنج و ساکت، از مشهور ترین جاذبه‌های گردشگری دنیا هستند.

انتهای پیام/