آتش‌بازی آغاز سال نو میلادی در شهرهای مختلف جهان  + فیلم
در آخرین شب سال ۲۰۱۸ مردم بسیاری از کشورهای جهان در میادین اصلی یا در کنار نمادهای شهر خود جمع شده و تا تحویل سال نوی میلادی به شادی و پایکوبی پرداختند.

آتش‌بازی و بازی با نور قسمت اصلی جشن آغاز سال نو در کشورهای مختلف جهان است.

در دبی، برج خلیفه، بزرگترین برج جهان، با نورپرداز تزئین شده بود و لحظه سال نو نیز آتش‌بازی بزرگی از دو طرف این برج انجام شد.

در استرالیا، هارپر سیدنی یا بندرگاه شهر سیدنی که یکی از نمادهای این شهر است در شب سال نو غرق در نور شد و بیش از یک میلیون نفر از مردم سیدنی و گردشگران، آغاز سال نو را در این بندرگاه جشن گرفتند.

در لندن نیز ساعت بیگ‌بنگ پس از یک سال تعمیرات دوباره به کار افتاد و شمارش معکوس آغاز سال نو میلادی با آن صورت گرفت.

اما جشن آغاز سال نو در پاریس امسال از اهمیت ویژه‌ای داشت. این شهر و خیابان شانزه‌لیزه آن در هفته‌های اخیر شاهد تظاهرات اعتراضی جلیقه زردها بود. با وجود اینکه پاریس در شب سال نو چهره‌ای امنیتی داشت اما تعداد بسیار زیادی از مردم و گردشگران برای آتش‌بازی میدان شارل دوگل (اتوال) و طاق نصرت در این خیابان جمع شدند.

حلول سال نو میلادی از اولین نقطه در شرق تا آخرین نقطه در غرب جهان در ۲۶ منطقه زمانی روی می‌دهد.

سال نو ابتدا در جزایر کیریباتی در اقیانوس آرام ۱۱ ساعت و نیم قبل از ایران (۱۴ ساعت قبل از گرینویچ – لندن) آغاز می‌شود.

در بعضی کشورها مثل روسیه سال نو چندین بار جشن گرفته می‌شود. از شرقی‌ترین نقطه روسیه در آسیا تا غربی‌ترین نقطه در اروپا ۹ منطقه زمانی وجود دارد. اما چین به رغم وسعت زیاد، تنها یک منطقه زمانی دارد. مردم این کشور از پکن تا کاشغر در یک زمان به هم می‌گویند «چینیان کوالیو»، یعنی «سال نو مبارک»!

در بیشتر جاهای نیمکره شمالی مثل نیویورک زمان تحویل سال نو در سرمای زمستان و در جاهایی مثل ریودوژانیرو در نیمکره جنوبی، در وسط تابستان است.

فرانسه با قلمروهایش بیشترین تعداد منطقه زمانی در جهان را دارد. از جزایر مستعمراتی فرانسه در اقیانوس هند تا اقیانوس آرام تحویل سال نو ۱۲ بار جشن گرفته می‌شود.

و بالاخره اگر در جزایر آمریکایی و خالی از سکنه هاولند و بیکر در اقیانوس آرام باشید، آخرین نفری خواهید بود که حلول سال نو میلادی را می‌بینید.

 

نویسنده : سجاد پروانه